Europejska misja Blaira
Na tle kryzysu Unii Europejskiej dotychczasowy outsider, Wielka Brytania, wyrósł na lidera. Nie tylko formalnie, z uwagi na sprawowane w tym półroczu przewodnictwo w Unii. Londyn stał się adresatem autentycznej nadziei na przełamanie impasu. Trochę pomogły okoliczności - solidarność w nieszczęściu i uznanie dla hartu ducha londyńczyków w obliczu terrorystycznych zagrożeń. Zadecydował jednak osobisty potencjał przywódcy Tony'ego Blaira i wyrazistość prezentowanej wizji UE. Blair zebrał oklaski na europejskich salonach zaraz po tym, jak Wielka Brytania spowodowała fiasko szczytu unijnego w Brukseli. Parlament Europejski znał prawdę, a jednak oklaskiwał winnego, bo dał się uwieść sile jego słowa.
Jakość przywództwa, na tle mdłej klasy politycznej Zachodu, wywindowała eurosceptyczną Anglię do roli przewodnika, a nawet ideowego drogowskazu. Szczególnie wdzięcznym terenem podbojów okazała się Europa Środkowo-Wschodnia. Ten obszar gigantycznych wysiłków dostosowawczych, po osiągnięciu unijnej mety, szuka nadziei na odrodzenie europejskiej solidarności. W Polsce dały się słyszeć nawoływania, by zmienić orientację zagraniczną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta