Rezygnacja z długu
Wprawdzie rezygnujemy wtedy z należności, ale nie warto czekać, aż się przedawni. Jeżeli bowiem wierzytelność się przedawni, nie możemy uznać jej za nieściągalną i zaliczyć do kosztów (art. 23 ust. 1 pkt 17 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 20 updop). Możliwe jest to natomiast przy umorzeniu. Dlatego warto czasami zrezygnować z długu, żeby zaoszczędzić na podatku. Przypomnijmy, że okres przedawnienia dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata (art. 118 kodeksu cywilnego). Przepisy szczególne mogą jednak wprowadzić inny termin. I tak, przykładowo roszczenia związane ze sprzedażą dokonaną w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy przedawniają się z upływem dwóch lat.
Zgoda dłużnikaOczywiście do kosztów możemy zaliczyć tylko taką wierzytelność, która wcześniej została wykazana po stronie przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 41 updof oraz art. 16 ust. 1 pkt 44 updop). Aby umorzyć należność, musimy się też porozumieć z dłużnikiem. Zgodnie bowiem z art. 508 kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta