Jak sobie radzić z harmonogramem
> Mój pracownik wykonuje pracę w systemie równoważnego czasu pracy. Najczęściej po 12 godzin. Ostatnia dniówka wypadła mu w poniedziałek 29 sierpnia. Według harmonogramu pracy miał przepracować 8 godzin, tj. od godz. 8 do 16. Z powodu choroby innego pracownika musiał dodatkowo przepracować jeszcze 4 godziny, tj. od godz. 16 do 20. Jak należy traktować te 4 godziny przepracowane ponad ustaloną w grafiku na ten dzień liczbę godzin pracy, tj. 8 godzin? Pracownik twierdzi, że są to nadgodziny i chce dodatku. Uważam, że nie ma racji, ponieważ w równoważnym czasie pracy mogę przedłużyć liczbę godzin pracy do 12. Czy mam rację?
Nadgodziny wystąpią wówczas, gdy praca przekroczy wymiar dobowy, ustalony w harmonogramie na dany dzień, jeśli wymiar ten wynosi co najmniej 8 godzin na dobę. Jeżeli zatem, w danym dniu, zgodnie z grafikiem dany pracownik miał przepracować 8 godzin, to dopiero dziewiąta godzina pracy i następne będą godzinami nadliczbowymi.
Jeżeli danego dnia jeden pracownik ma pracować 11 godzin, drugi 9 godzin, a trzeci 8 godzin, to dla pierwszego z nich pracą nadliczbową będzie praca w dwunastej godzinie, dla drugiego w dziesiątej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta