Platforma bierze Senat
Oznaczałoby to, że zwycięskie ugrupowania PO i PiS zdobędą zdecydowaną większość miejsc w Senacie. Można przewidywać, że Platforma Obywatelska wprowadzi do drugiej izby ponad 50 swoich kandydatów.
Nie ma badań opinii publicznej, które - jak w przypadku wyborów do Sejmu - dawałyby wyraźną wskazówkę. Sondaże informują bowiem o preferencjach partyjnych. A wybory do Senatu mają, przynajmniej w teorii, charakter indywidualny. Liczą się osoby, które startują, a nie partyjne listy. Senatorskie mandaty zdobywają ci, którzy w danym okręgu uzyskają najwięcej głosów. Nie ma żadnego przeliczania głosów na mandaty ani podziału tych mandatów między listy wyborcze.
Izba partyjna- Tego, że wybory do Senatu są wyborami indywidualnymi, polskie doświadczenie nie potwierdza - uważa Stanisław Gebethner, ekspert prawa wyborczego.
I rzeczywiście w kolejnych wyborach po 1989 roku można było zaobserwować prawidłowość, że sejmowy zwycięzca bierze również większościową pulę w Senacie. Bardzo wyraźnie było to już widać w 1997 roku, gdy wygrała AWS, jeszcze wyraźniej - w poprzednich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta