Wypowiedzenie e-mailem
Nowoczesne środki komunikacji można wykorzystać do przekazywania usprawiedliwienia nieobecności w pracy, wniosku urlopu na żądanie lub oświadczeń prowadzących do rozwiązania umowy o pracę. Wysyłającym może być zarówno pracownik, jak i pracodawca.
Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowyZgodnie z art. 30 § 3 kodeksu pracy (k.p.) oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie.
Powstaje pytanie, czy dostarczenie oświadczenia faksem bądź pocztą elektroniczną wywoła skutki prowadzące do rozwiązania umowy o pracę?
Przesłane faksemŻeby zachować pisemną formę czynności prawnej, wystarczy złożyć własnoręczny podpis na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (art. 300 k.p. w związku z art. 78 § 1 kodeksu cywilnego). Wydruk własnoręcznie podpisanego oświadczenia z faksu to nie oryginał, a jego kopia. Zgodnie jednak z art. 73 § 1 k.c., jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez jej zachowania jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Tymczasem art. 30 § 3 k.p. nie przewiduje takiego rygoru dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta