Gazociąg prawnie wątpliwy
Umowa o budowie gazociągu bałtyckiego ma wymiar nie tylko polityczny i ekonomiczny, ale też prawny. Kwestię układania podmorskich rurociągów regulują przepisy konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, sporządzonej w Montego Bay 10 grudnia 1982 r. Do konwencji przystąpiła zarówno Polska (Dz. U. z 2002 r. nr 59, poz. 543), jak i Rosja oraz Niemcy. Konwencja zawiera procedury przymusowego rozstrzygania sporów, a jej organem jest Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza. Ponadto rosyjsko-niemiecki projekt podpada pod przepisy traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) oraz konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, sporządzonej w Helsinkach 9 kwietnia 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 28, poz. 346).
Wyłączna strefa ekonomicznaKonwencja odeszła od tradycyjnego podziału obszarów morskich na terytorialne (pas wód morskich stanowiących część terytorium państwa nadbrzeżnego) i otwarte. Wprowadzono pojęcie "wyłączna strefa ekonomiczna" (WSE) - część V konwencji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta