Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
Redukcja oddziałów, zajęć dydaktycznych uzasadniać może zwolnienie nie któregoś z nauczycieli, ale np. świetlicowej, jeśli jest to w interesie szkoły - orzekł 9 sierpnia 2005 r. Sąd Najwyższy (II PK 392/04).
Zgodnie z Kartą nauczyciela (art. 20 ust. 2), w razie częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub, na jego wniosek, przenosi go w stan nieczynny.
W pewnej szkole z powodu zmniejszonej liczby uczniów, w efekcie zmiany planu nauczania, trzeba było zmniejszyć zatrudnienie. Nie zwolniono jednak żadnego z nauczycieli dydaktycznych, ale świetliczankę (też nauczyciela mianowanego), chociaż akurat zajęć wświetlicy nie ubyło. Jako przyczynę zwolnienia podano zmianę planu nauczania.
Sądy pracy oddaliły jej odwołanie. W kasacji podniosła, że redukcje, zmiana planu nauczania mogą być przyczyną zwolnień, ale tylko w grupie nauczycieli, której one dotyczą. SN nie zgodził się z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta