Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

14 czerwca 1995 | Kultura | KM ŁG

Informacje

Pro: Zdjęta aureola

Roger Highfield i Paul Carter chcieli początkowo napisać biografię Milevy Marić, pierwszej żony Einsteina i matki jego dzieci, w tym także nieślubnej córki. Publikacja w końcu lat 80. pierwszego tomu "Pism zebranych" Alberta Einsteina, zawierająca korespondencję laureata Nagrody Nobla z 1922 r. , zdecydowała o tym, że autorzy postanowili przedstawić prywatne życie twórcy teorii względności od strony stosunków z osobami mu najbliższymi: obu żonami, dziećmi, innymi członkami rodziny.

Przekonująco dowiedli, że syn Einsteina -- Hans Albert jednocześnie czcił ojca i nim gardził. Drugi jego syn -- Eduard popadł w chorobę psychiczną, której praprzyczyn można doszukiwać się w rozwodzie rodziców. Nieślubna córka genialnego fizyka została oddana do adopcji; niewykluczone jest, że żyje do dziś.

Pierwsza żona Einsteina -- Mileva Marić, o której przypuszcza się obecnie, że pomagała swojemu partnerowi w tworzeniu pierwszych zarysów teorii względności, związek ten przypłaciła ciężkim załamaniem nerwowym. Nie mogła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 505

Spis treści
Zamów abonament