Kształcenie prawników: Między teorią a praktyką
Kształcenie prawników: Między teorią a praktyką
Rozmowa z prof. dr hab. Birutą Lewaszkiewicz-Petrykowską,
dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
Mija pięćdziesiąt lat od powstania Wydziału Prawa UŁ. Dziś jest to jeden z największych wydziałów prawa na polskich uniwersytetach. Ilu prawników dotąd wykształcił?
Wydział zaczął działać jesienią 1945 r. , a już dwa lata później wypuścił pierwszych absolwentów, którym wojna przerwała studia. Od 1947 r. do dziś wydział nasz skończyło ze stopniem magistra prawa 11. 371 absolwentów. Niezależnie od tego kształciliśmy także dyplomowanych administratywistów, którzy wzmocnili kadrę urzędniczą różnych szczebli. Aktualnie kształcimy 4114 studentów na studiach dziennych, wieczorowych, zaocznych i doktoranckich. Mamy też, cieszące się ogromnym powodzeniem, studia podyplomowe. Tak znaczną liczbę studentów przyjmujemy ze względu na ogromne zapotrzebowanie na kadrę prawniczą, jakie zrodziło się w warunkach przyśpieszonej transformacji państwa. Nie muszę dodawać, że kształcenie odbywa się dzięki niezwykłemu wysiłkowi pracowników naukowo-dydaktycznych, których mamy ledwie 113. Samodzielnych pracowników -- tylko 45. Sale wykładowe pękają w szwach, dlatego wieczorowe wykłady kursowe muszą być powtarzane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta