Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od upadku muru do traktatów

14 czerwca 1995 | Świat | KG

Polska -- zjednoczone Niemcy

Od upadku muru do traktatów

Krystyna Grzybowska z Bonn

Kanclerz Kohl podkreśla przy każdej okazji, że rozszerzenie Unii Europejskiej i NA-TO o kraje Europy Środkowej, a szczególnie o wschodniego sąsiada -- Polskę, leży wżywotnym interesie Niemiec, że granica Unii Europejskiej nie może kończyć się na Odrze i Nysie. Ale zdaniem wielu Niemców to tylko Polacy będą korzystać z dobrodziejstw integracji ze strukturami europejskimi, dla RFN będą to przede wszystkim dodatkowe obciążenie finansowe i zagrożenie dla jej interesów gospodarczych. Tak uważa niemała część krótkowzrocznych polityków opozycji, którzy kierując się narodowym egoizmem, zdaje się, nie rozumieją istotnego znaczenia rozszerzenia UE i NATO dla stabilizacji kontynentu i samych Niemiec.

Ale także i w Polsce nie brak małomiasteczkowych polityków, którzy krytykują nasze dążenia do integracji europejskiej, widząc w niej ograniczenie suwerenności, a nawet "sprzedanie się" Zachodowi, a zwłaszcza Niemcom. Książka Artura Hajnicza, który w latach 1989 --1995 był dyrektorem Centrum Studiów Międzynarodowych Senatu i zajmował się szczególnie stosunkami polsko-niemieckimi, jest próbą wszechstronnej analizy owych stosunków ze szczególnym uwzględnieniem nowej, całkowicie zmienionej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 505

Spis treści
Zamów abonament