Od upadku muru do traktatów
Polska -- zjednoczone Niemcy
Od upadku muru do traktatów
Krystyna Grzybowska z Bonn
Kanclerz Kohl podkreśla przy każdej okazji, że rozszerzenie Unii Europejskiej i NA-TO o kraje Europy Środkowej, a szczególnie o wschodniego sąsiada -- Polskę, leży wżywotnym interesie Niemiec, że granica Unii Europejskiej nie może kończyć się na Odrze i Nysie. Ale zdaniem wielu Niemców to tylko Polacy będą korzystać z dobrodziejstw integracji ze strukturami europejskimi, dla RFN będą to przede wszystkim dodatkowe obciążenie finansowe i zagrożenie dla jej interesów gospodarczych. Tak uważa niemała część krótkowzrocznych polityków opozycji, którzy kierując się narodowym egoizmem, zdaje się, nie rozumieją istotnego znaczenia rozszerzenia UE i NATO dla stabilizacji kontynentu i samych Niemiec.
Ale także i w Polsce nie brak małomiasteczkowych polityków, którzy krytykują nasze dążenia do integracji europejskiej, widząc w niej ograniczenie suwerenności, a nawet "sprzedanie się" Zachodowi, a zwłaszcza Niemcom. Książka Artura Hajnicza, który w latach 1989 --1995 był dyrektorem Centrum Studiów Międzynarodowych Senatu i zajmował się szczególnie stosunkami polsko-niemieckimi, jest próbą wszechstronnej analizy owych stosunków ze szczególnym uwzględnieniem nowej, całkowicie zmienionej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta