Zasady ustroju a prawa jednostki
Nad projektem Konstytucji RP
Zasady ustroju a prawa jednostki
Bogusław Banaszak
Zmiany dokonane w konstytucji od 1989 r. omijały, poza raczej niewielkimi korektami, rozdział określający status jednostki wpaństwie. Stosunkowo niewielkie było też dotychczas zainteresowanie opinii publicznej i polityków tym tematem. Dobrze więc, że obecnie prace nad nową ustawą zasadniczą stanowią bodziec do debaty na ten temat. Sprzyja temu również to, iż część projektu poświęcona prawom i wolnościom jednostki jest już gotowa. Z drugiej jednak strony w obecnych warunkach, kiedy brak możliwości kompleksowego spojrzenia na cały projekt i pewnej perspektywy ułatwiającej ocenę poszczególnych rozwiązań, łatwiej o formułowanie pochopnych opinii.
Dla wyrobienia sobie sądu na temat omawianych regulacji konieczne jest określenie punktu odniesienia. Może nim być założenie, aprobowane zresztą przez większość sił politycznych i przedstawicieli nauk prawnych, że nowe konstytucyjne unormowanie praw i wolności jednostki powinno być zgodne ze standardami międzynarodowymi (zarówno uniwersalnymi -- np. Pakty Praw Człowieka, jak i regionalnymi -- np. Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności) oraz uzwględniać istotne tendencje rozwoju konstytucjonalizmu rozwiniętych państw demokratycznych.
Czy grozi nam kolektywizm
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta