Włochy między skrajnościami
Włochy między skrajnościami
Demokratyczna Partia Lewicy (PDS) , w którą przekształciła się Włoska Partia Komunistyczna, i Sojusz Narodowy (AN) , którego główny trzon stanowią członkowie dawnego neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego, porzuciły, sądząc po zapewnieniach ich liderów, skrajne orientacje i starają się sprzymierzyć z partiami centrowymi. Nadal jednak istnieją stronnictwa o radykalnych programach, które wykluczają możliwość współpracy z ugrupowaniami centrowymi.
Skrajną lewicę reprezentuje Partia Odbudowy Komunistycznej utworzona w 1991 roku przez część dawnej WłPK na znak protestu przeciwko przemianowaniu jej na Demokratyczną Partię Lewicy. W ostatnich wyborach lokalnych niespodziewanie zdobyła ona 8 proc. głosów. Na skrajnej prawicy natomiast znajduje się Włoski Ruch Społeczny -- "Fiamma Tricolore" ("Trójbarwny płomień" -- w kolorach włoskiej flagi) , który uzyskał w tychże wyborach 2 proc. głosów. Grupuje on tych, którzy nie przystąpili do powstałego w styczniu 1995 r. Sojuszu Narodowego.
Obie partie podkreślają wierność ideałom i tradycji komunizmu bądź faszyzmu, zarzucając Demokratycznej Partii Lewicy i Sojuszowi Narodowemu, że sprzeniewierzyły się owej tradycji, by pozyskać wyborców o orientacji umiarkowanej.
Polityków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta