Zasłużona kariera obligacji
Trapiona strukturalnymi słabościami gospodarka PRL nie była w stanie obsłużyć długu zagranicznego. Po 1980 r. Polska miała zaległości płatnicze, spłacając część należnych kwot lub wręcz zaprzestając obsługi długu. Jako niewypłacalny dłużnik utraciła automatycznie dostęp do międzynarodowego rynku kapitałowego.
Dopiero w 1991 roku podpisano porozumienie z wierzycielami oficjalnymi (Klub Paryski), którzy zgodzili się na redukcję 33 miliardów dolarów długu o połowę i na rozłożenie stopniowo narastających spłat na długi okres.
Porozumienie z wierzycielami komercyjnymi (Klub Londyński) osiągnięto dopiero w 1994 roku, gdy zobowiązania narosły do ok. 14 mld dolarów. Realizując je, Ministerstwo Finansów wyemitowało na rynku międzynarodowym dla wierzycieli tzw. obligacje Brady'ego - nominalnie ok. 8 mld dolarów.
Powrót na rynekNależy więc mieć świadomość sytuacji, w jakiej znajdowała się Rzeczpospolita w końcu 1994 roku. Dopływ kapitału z zagranicy do sektora rządowego ograniczony był do wąskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta