Po akcesji sądy radzą sobie coraz lepiej
Andrzej Wróbel: Jest ich wiele. Podstawowy to brak ogłoszenia w języku polskim wielu aktów prawa wspólnotowego i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nasze sądy mogą mieć przez to trudności z właściwą interpretacją przepisów wspólnotowych. Kolejnym problemem może być korzystanie ze wspólnotowych reguł kolizyjnych, zwłaszcza zasady pierwszeństwa, która pozwala rozstrzygać sądom o zgodności prawa polskiego ze wspólnotowym. To złożone i delikatne zagadnienie, ponieważ konstytucyjne ujęcie zasady pierwszeństwa różni się od ujęcia wspólnotowego, co może rodzić napięcia. Dowodzi tego wyrok TK w sprawie europejskiego nakazu aresztowania.
Powszechnie jest też krytykowana jakość prawa polskiego, zwłaszcza przepisów ustanawianych w celu implementacji dyrektyw. Ma to doniosły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta