Rozlicza nie ten, kto wykonał, lecz ten, kto zapłacił za usługę
Pojęcie importu usług zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT. Mamy z nim do czynienia tylko wtedy, gdy świadczący usługę posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, a zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 2 w powiązaniu z art. 27 i 28 ustawy o VAT do rozliczenia podatku z tytułu tej usługi zobowiązany jest usługobiorca.
Aby ustalić, czy chodzi o import usług, powinniśmy postąpić zgodnie z podanym obok algorytmem. Jeżeli jesteśmy podatnikami VAT, musimy odpowiedzieć sobie na kolejno postawione trzy pytania. Jeżeli odpowiedź na każde z nich brzmi tak, to na pewno powinniśmy rozliczyć VAT od importu usługi.
Także podmioty niebędące podatnikami VAT (o których mowa w art. 17 ustawy o VAT) postępują identycznie według przedstawionego tu algorytmu, ale wykluczają od razu możliwość wystąpienia importu usług, gdy nabywana usługa jest usługą niematerialną wymienioną w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT.
Sposób identyfikacji importu usług jest, jak widać, schematyczny, co nie oznacza wcale, że udzielenie odpowiedzi na każde z pytań jest proste.
W którym kraju...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta