Nie bójmy się leków
Krzysztof J. Filipiak: - Zaburzenia lipidowe to obok cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i palenia papierosów jeden z czterech podstawowych czynników ryzyka choroby wieńcowej, zawału serca, zgonu sercowo-naczyniowego i innych powikłań sercowo-naczyniowych, zwanych coraz częściej powikłaniami o typie aterotrombozy (łac. atheros - miażdżyca; thrombosis - zakrzepica).
Przekładając medyczne terminy na prosty język, zaburzenia lipidowe oznaczają po prostu nieprawidłowe stężenie lipidów we krwi, zwłaszcza ich szczególnie groźnych podtypów, co wiąże się z przyspieszonym rozwojem miażdżycy naczyń (odkładaniem się w ścianie naczynia złogów cholesterolu) i ryzykiem powstania zakrzepów i zatorów w zmienionych miażdżycowo naczyniach (zamknięcia naczynia doprowadzającego krew do ważnych życiowo narządów - serca czy mózgu).
Czy tego typu zaburzenia występują często?W Polsce nieprawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego, czyli zliczonych łącznie wszystkich jego frakcji, ma większość dorosłych Polaków. Brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta