Pracował, był na urlopie i jeszcze dostał ekwiwalent
- Pracownik przed wykorzystaniem urlopu przepracował pół miesiąca na pełnym etacie i przysługuje mu za ten okres wynagrodzenie brutto w wysokości 440 zł. Pracownikowi temu przysługuje również ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w wysokości 200 zł. Jak wyliczyć kwoty do wypłaty? Czy te kwoty sumujemy? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zasady ustalania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Jeżeli pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, wówczas za czas urlopu wypłaca się mu wynagrodzenie w takiej wysokości, w jakiej przysługuje ono w miesiącu, w którym korzysta z urlopu. Natomiast do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, składającego się ze zmiennych składników, nalicza się je z 3 ostatnich miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu.
Gdy pracownik pracował krócejJeżeli jednak pracownik nie przepracował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta