Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w wyrokach Sądu Najwyższego
Nieraz o uznaniu umowy pracy za pozorną bądź zawartą w celu wyłudzenia świadczeń z ZUS rozstrzygać musi doświadczenie życiowe - powiedział 18 października 2005 r. Sąd Najwyższy (II UK 43/05).
W ciąży pozornie zatrudnionaTak było w sprawie współwłaścicielki i prezesa małej spółki, realizującej kontrakt na budowę dwóch apartamentowców. Wcześniej nie miała umowy o pracę, a ubezpieczenie (społeczne) miała jako przedsiębiorca. Dopiero w sierpniu 1998 r. zawarła ze spółką umowę o pracę z pensją 9,2 tys. zł. Miesiąc później poszła na zwolnienie w związku z ciążą, a następnie na urlop macierzyński.
ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego i macierzyńskiego (liczone są od pensji), uznając zatrudnienie za pozorne. Podobnie sądy niższych instancji. Umowa była tylko przykrywką do uzyskania świadczeń z ZUS, w tej spółce nie było potrzeby zatrudniania prezesa (spółka zatrudniała tylko kierownika budowy i księgową na pół etatu). Pełnomocnik kobiety wskazywał przed SN, że umowa wiązała się z tym, że zaczynano budowę i prezes przybywało obowiązków. O ciąży wtedy jeszcze nie wiedziała, gdyż lekarz nie chciał za wcześnie jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta