Zastaw to, co ci się należy
Ta forma zabezpieczenia wierzytelności może chronić twoje interesy równie skutecznie jak hipoteka na nieruchomościach. Daje ci bowiem pierwszeństwo, gdy będziesz ściągał swoją należność z rzeczy ruchomych lub praw majątkowych dłużnika.
Na czym polega zastawStronami zastawu są zastawca (dłużnik) i zastawnik (wierzyciel).
Zawierając umowę zastawu, wierzyciel uzyskuje zabezpieczenie określonej wierzytelności. Polega ono na tym, że wierzyciel będzie mógł dochodzić swojej należności z zastawionej rzeczy, bez względu na to, czyją własnością stała się ta rzecz i z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami dłużnika.
Podstawowym uprawnieniem wierzyciela jest to, że może zaspokoić swoje roszczenie z przedmiotu zastawu (np. uzyskać w sądzie wyrok pozwalający komornikowi sprzedać zastawioną rzecz). I to nawet wtedy, gdy zastawca zastawioną rzecz sprzedał czy darował.
Warto również pamiętać, że ustanowienie zastawu na konkretnej rzeczy nie oznacza ograniczenia odpowiedzialności dłużnika tylko do tej rzeczy. Wobec wierzyciela dłużnik odpowiada nadal w sposób nieograniczony całym swoim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta