Przyzwolenie zamiast zgody
Nowa ustawa transplantacyjna ma szerszy zakres niż jej poprzedniczka z 1995 roku i jest bardziej szczegółowa. Mówi o: pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok, a także komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz pępowinowej.
Nie stosuje się jej do komórek rozrodczych, gonad, tkanek zarodkowych i płodowych oraz narządów rozrodczych lub ich części, co oznacza, że nie dotyka ona ciągle nieuregulowanej kwestii np. zapłodnienia in vitro. Z kolei w odrębnej ustawie uregulowane są zagadnienia pobierania, przechowywania i dystrybucji krwi, jej przetaczania, oddzielenia jej składników i przetwarzania w leki.
Koszty tylko wymienioneDopuszczając możliwość żądania zwrotu kosztów za zabiegi transplantacji, ustawa ogranicza je do kosztów: pobrania, przechowywania, przetwarzania, sterylizacji, dystrybucji. W ten sposób pozwala sfinansować pobyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta