Polskę stać na wielki arbitraż
Piotr Nowaczyk: Sąd Arbitrażowy przy ICC jest nadal największą i najważniejszą instytucją arbitrażową na świecie. Rozprawy toczyły się na terenie 49 państw, czasem w miejscach tak odległych jak Jamajka czy Seszele. Członkami sądu są prawnicy z 86 państw, po jednym, czasami po dwóch, z każdego kraju.
Jaki jest w nim udział Polski, Polaków? Nie jest pan pierwszym Polakiem w tym sądzie?W ciągu ostatnich pięciu lat wybrano 18 arbitrów z Polski, 52 polskie strony występowały w arbitrażu i 5 razy wybrano Polskę jako miejsce arbitrażu. Kilkunastu polskich prawników występowało w roli arbitrów w sporach arbitrażowych toczących się według reguł ICC. Arbitra powołuje się do rozstrzygnięcia jednego konkretnego sporu. Natomiast członka sądu nominuje się na trzyletnią kadencję. Jestem drugim przedstawicielem Polski w historii ICC. Pierwszym był Andrzej Kąkolecki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta