Strategia obrony
O sensie nadstawiania drugiego policzka mówił Josif Brodski do absolwentów Williams College w 1984 roku. Za tydzień przypada dziesiąta rocznica śmierci wielkiego poety, laureata literackiej Nagrody Nobla z 1987 roku. Z tej okazji Znak wydaje zbiór esejów Brodskiego "Mniej niż ktoś". Właśnie z tego tomu pochodzi drukowana po raz pierwszy w polskim przekładzie mowa poety do młodych ludzi opuszczających mury uczelni.
Szanowni Państwo, drodzy tegoroczni absolwenci! Choćby cechowali się Państwo nie wiem jaką odwagą czy ostrożnością, w ciągu swojego życia nie unikną Państwo bezpośredniego kontaktu z tym, co zwie się Złem. Nie chodzi mi tutaj o zło rodem z powieści gotyckich, lecz, mówiąc najoględniej, otaczającą Państwa rzeczywistość społeczną, na którą nie macie żadnego wpływu. Przed konfrontacją z nim nie uchroni Państwa ani najlepsza wola, ani wyostrzona zdolność przewidywania. W rzeczy samej, im będą Państwo ostrożniejsi, im bardziej przewidujący, tym większe prawdopodobieństwo, że do tego rendez-vous dojdzie i tym mocniejszy wywrze ono skutek. Tak już jest, że to, co nazywamy Złem, potrafi występować dość powszechnie, choćby dzięki temu, że często przybiera postać dobra. Nigdy nie zdarza się tak, że puka do drzwi i woła: "Otwórz, to ja, Zło!". To oczywiście dowodzi jego wtórnej natury, lecz pociecha, jaką można czerpać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta