Uznaniowość czy kompetencja ujęta w ramy prawa
Konstytucje (jeśli to zagadnienie w ogóle normują) ograniczają się do ogólnikowych sformułowań o przyznaniu tej kompetencji i odsyłają do ustaw. W wielu państwach (np. w Niemczech) nadawanie orderów i odznaczeń normuje tylko ustawa.
Rodzaje tych wyróżnień ustanawia parlament (np. w Polsce) bądź bezpośrednio organ upoważniony do ich nadawania (np. prezydent w Niemczech).
Nasza konstytucja stwierdza tylko (art. 138), że ordery i odznaczenia nadaje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: prezydent). Związane z tym kwestie reguluje ustawa z 16 października 1992 r. (Dz. U. nr 101, poz. 1177 ze zm.). Jej zaś postanowienia rozwijają rozporządzenia prezydenta, określające tryb nadawania poszczególnych wyróżnień, opis ich wyglądu, sposób i okoliczności noszenia.
Rodzaje orderów i odznaczeń oraz przesłanki ich nadawania określiła ustawa. Warto je przypomnieć (patrz: ramka). Postanowienia o ich nadaniu są publikowane w Monitorze Polskim.
Na wniosek oraz z inicjatywy prezydentaPrezydent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta