Sędziowie sprawiedliwi
Lektura wydanej tego lata i już wyczerpanej (Instytut obiecuje wznowienie) monografii Marii Stanowskiej i Adama Strzembosza "Sędziowie warszawscy w czasie próby 1981 - 1988" podważa tę opinię.
Orzekanie w tym okresie drakońskich wyroków, szerokie ich rozgłaszanie było jeszcze jednym z elementów terroru. Natomiast kolportowanie wieści o wyrokach sprawiedliwych byłoby mimowolną denuncjacją sędziów postępujących zgodnie ze swym sumieniem. Tak więc obie strony konfliktu przyczyniły się do utrwalenia wizji sądowego bezprawia.
W rzeczywistości w Sądzie Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy w wydziale dla Ochoty podczas stanu wojennego zapadło 54,8 proc. wyroków uniewinniających w sprawach politycznych, a kolejne ponad 20 proc. spraw umorzono. W Sądzie Wojewódzkim w Warszawie uniewinniono w tym samym czasie blisko połowę oskarżonych (48,8 proc.), a pozostałych skazywano najczęściej na kary zwane w języku prawniczym wolnościowymi, to jest z zawieszeniem, a czasem jedynie na grzywnę.
Trzeba wspomnieć jeszcze, że przed 13 grudnia w sądach warszawskich wyroki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta