Ojcostwo nie zawsze pewne
Kod DNA pozwala potwierdzić ojcostwo z niemal stuprocentową pewnością. Mimo to możliwe są błędne ekspertyzy, a po nich wyroki sądowe. Nie ma przepisów, które by przed tym chroniły.
Każdy mężczyzna wzywany przez niektóre specjalistyczne ośrodki na badanie DNA w celu ustalenia ojcostwa zostaje pośrednio pouczony, jak zafałszować jego wyniki. Musi bowiem oświadczyć, że w określonym czasie nie miał transfuzji krwi ani przeszczepu szpiku.
Zdeterminowanemu mężczyźnie już taka informacja wystarczy, by zmanipulować wynik badania. A możliwości ich przekłamania jest znacznie więcej.
- Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich trafia coraz więcej skarg osób kwestionujących rzetelność wyników badań DNA prowadzonych w sądowych sprawach o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa. Znam dramatyczne listy kobiet, które przekonywały nas, że wynik jest błędny - mówi dyrektor Grażyna Rdzanek-Piwowar z Biura RPO.
Oczywista jest tylko matkaMatka jest zawsze określona, pewna, wiadoma, w przeciwieństwie do ojca, za ojca należy więc uważać jej męża - głosi paremia prawa rzymskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta