Między Hitlerem a Stalinem
Prof. Andrzej Chojnowski : Oba totalitaryzmy miały ze sobą wiele wspólnego. Zarówno narodowi socjaliści, jak i komuniści, skazywali pewne grupy na zagładę. Różnica polegała jedynie na klasyfikacji. Pierwsi stosowali klucz rasistowski, drudzy mordowali za pochodzenie społeczne. Również niektóre rozwiązania państwowe, organizacyjne czy koncepcje działania dotyczące narodów były bardzo podobne. Jeżeli wziąć pod uwagę liczbę ofiar, to komunizm, który trwał dłużej, ma ich na swoim koncie znaczenie więcej.
Dlaczego więc w Europie Zachodniej ideologie te traktowane są nierówno?W odczuciach społecznych inne są intencje, jakie im przyświecały. Narodowy socjalizm był właściwie adresowany do jednego narodu. Nie mógł więc być atrakcyjny, zachwycać czy pociągać innych społeczeństw, które były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta