Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ptaki

28 stycznia 2006 | Plus Minus | DC BĆ
źródło: Nieznane

MINIESEJ Ptaki Człowiek skazał swój drób na piekielnie perwersyjny los - na zjadanie samego siebie. Takie perpetuum mobile mógł wymyślić tylko jakiś kurczęcy Himmler (c) ZYGMUNT JANUSZEWSKI

Widmo krąży po Europie, tyle że nie jest to już widmo komunizmu, ale rzeczywistych istot skrzydlatych, wron, łabędzi i pospolitych gęsi.

Ptasia grypa nadeszła w serii katastrof spadających na ludzi, tuż po trzęsieniach ziemi i powodziach; tym razem pomór przyniosła żywa siła, jakkolwiek by się ona przedstawiła symbolicznie. Człowiek w ogóle nadużywa ptaków jako metafory - stąd mnóstwo herbów, znaków ochronnych oraz logo poszczególnych firm, a wszystkie mają ten dziób, te szpony i sokole oko. Ptaki są właściwie skompromitowane licznymi nadużyciami, jakby od nich pochodziły samowładztwo faraonów, brutalność niemieckiego nazizmu i każdego innego przypadku, gdy piękną głowę tej rajskiej istoty zamienia się w emblemat przemocy. Która w rzeczywistości pochodzi od człowieka.

Ptaki nie mają z tym nic wspólnego, to wolny lud, któremu umysł ludzki może tylko pozazdrościć, od Leonarda po dziś dzień. Doczekały się jakby pastiszu w postaci samolotów i innych maszyn latających, a jednak w wyjątkowości lotu pozostały niezależne, jedyne w swoim rodzaju....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3750

Spis treści
Zamów abonament