Jak prościej rozliczyć unijne dostawy
Oczywiście prawo własności towarów (prawo rozporządzania nimi jak właściciel) oraz dokumentujące to faktury przechodzą pomiędzy wszystkimi trzema kontrahentami.
W sensie prawnym mają tu miejsce dwie następujące po sobie dostawy: > pomiędzy pierwszym i drugim w kolejności podmiotem oraz > pomiędzy drugim i ostatnim podmiotem.
Faktycznie jednak towary są przemieszczane tylko pomiędzy pierwszym a ostatnim z nich.
Gdyby nie było specjalnej proceduryDla takich transakcji musiała być wprowadzona specjalna procedura, żeby uprościć szczególnie skomplikowane rozliczenia podatku. Przyjrzyjmy się, jak wyglądałoby opodatkowanie takiej transakcji według zasad ogólnych.
Jak wiadomo, sprzedaż towarów między dwoma krajami UE jest z punktu widzenia sprzedawcy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) opodatkowaną stawką 0 proc. Natomiast dla nabywcy jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), z tym że miejscem opodatkowania WNT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta