Ani tani, ani bezpieczny, ale wciąż dominuje
Mimo głosów nawołujących do zmian i wykazujących nierentowność górnictwa oraz szkodliwość spalania węgla dla ludzi - nic się nie zmienia ani w strukturze zużycia energii, ani w mentalności społeczeństwa. Większość ludzi jest przekonana, że węgiel to nasze dobro narodowe, nasze bezpieczeństwo. Głosy przeciwko dominacji węgla traktuje się niemal jak narodową zdradę.
Świat na gazieWęgiel kamienny był paliwem XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Jednak już w latach 50. został wyparty przez ropę i gaz. Na przełomie lat 70. i 80. pojawiła się energetyka jądrowa, która stopniowo odebrała węglowi sporą część rynku. W 1995 roku węgiel w krajach OECD spadł na trzecie miejsce - został wyprzedzony przez gaz ziemny, który ogłoszono paliwem pierwszej połowy XXI wieku.
Wiele regionów świata (m.in. cała Ameryka Łacińska i Skandynawia) zrezygnowało z używania węgla. Także w licznych innych krajach europejskich węgiel jako źródło energii zajmuje ostatnią pozycję. W mijających piętnastu latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta