Walczyć z plagą czy tylko o niej mówić
Z korupcją trzeba walczyć poważnie. Wszystkimi środkami, jakimi dysponuje demokratyczne państwo prawne. Należy rozróżnić co najmniej dwie płaszczyzny tej walki: edukacyjno-informacyjną oraz represji karnej. W pierwszej podejmowane działania powinny mieć charakter kompleksowy i odbywać się na wszystkich poziomach edukacji. Nie mogą to być doraźne akcje propagandowe.
Według konwencji Narodów ZjednoczonychRządowy projekt powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego mieści się w tej drugiej płaszczyźnie. Podawanie w wątpliwość przez Celinę Nowak (" Więcej wad niż zalet", "Rz" z 14 - 15 stycznia) właśnie z tego powodu słuszności rządowych rozwiązań należy uznać za nieporozumienie. Nieporozumienie tym większe, że w tym samym artykule można przeczytać, iż "według drugiej konwencji (konwencja NZ przeciwko korupcji z 23 grudnia 2003 r. - przyp. autora) państwa strony mają obowiązek zapewnić istnienie "(...) także organu lub osób wyspecjalizowanych w zwalczaniu korupcji, a zatem ciała o charakterze represyjnym". Rząd skorzystał z tej możliwości i dlatego CBA ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta