Koszt to nie zawsze wydatek
Przepisy o kosztach nie zmieniają się od wielu lat, ale niejednolite interpretacje i orzecznictwo nie ułatwiają podjęcia decyzji.
Przypomnijmy, że przedsiębiorca prowadzący księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwa sposoby rozliczania kosztów:
- > w momencie ich poniesienia - mówi o tym art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof);
- > w roku podatkowym, którego dotyczą (tak jak w księgach rachunkowych) - art. 22 ust. 5 i 6 updof.
Pan Kowalski w styczniu dostał fakturę za telefon. Znajdują się na niej opłaty za grudniowe rozmowy oraz abonament za styczeń. Jeżeli pan Kowalski ewidencjonuje wydatki w momencie poniesienia (art. 22 ust. 4 updof), to zaksięguje całą kwotę z faktury w styczniu. Jeżeli przypisuje koszty do przychodów, opłaty za grudniowe rozmowy zaksięguje w 2005 r., a styczniowy abonament w 2006 r.
Nie zawsze można powiązaćAle nie wszystkie wydatki można przypisać do danego roku podatkowego. Nie jest to możliwe przy tzw. kosztach pośrednich, czyli wydatkach na funkcjonowanie firmy. Księgujemy je w momencie poniesienia - niezależnie od metody prowadzenia księgi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta