Skruszony podatnik może uniknąć kary
Kilka istotnych zmian, w większości korzystnych dla podatników, wprowadzono do art. 16 kodeksu karnego skarbowego (dalej k.k.s.), który mówi o tzw. czynnym żalu. Jest to instytucja, która pozwala sprawcy wykroczenia lub przestępstwa skarbowego uniknąć kary, pod warunkiem że powiadomi o popełnieniu przez siebie tego czynu.
Aby czynny żal był skutecznyDla skuteczności czynnego żalu, oprócz samodenuncjacji (ale nie przyznania się do winy) wymagane jest często spełnienie innych przesłanek. Najważniejsza z nich to wyrównanie uszczerbku finansowego spowodowanego czynem zabronionym. Dotychczas konieczne było, aby sprawca w całości uiścił uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie należność publicznoprawną (tj. podatek, cło itp.), jeżeli tylko czyn polegał na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie takiej należności. Obecnie kodeks wymaga, aby "w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym". Nowa, bezosobowa formuła powoduje, że uszczerbek wyrównać może w tej chwili każdy, a nie tylko sprawca. Wcześniej zdarzało się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta