Jeśli podatek od nieruchomości, to nie opłata targowa
- Zawarłem z gminą umowę dzierżawy 15 mkw. powierzchni na płycie rynku od 15 do 20 lutego w celu ustawienia straganu i prowadzenia tam sprzedaży. Płacę czynsz dzierżawny zgodnie z uchwałą rady miejskiej. Czy w tym czasie jako podatnik podatku od nieruchomości powinienem być zwolniony z opłaty targowej? Jak by to wyglądało, gdyby dzierżawa trwała np. od 15 lutego do 3 marca? - pyta czytelnik DF.
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej sprzedające na targowiskach mają obowiązek uiszczania opłaty targowej. Tak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. w DzU z 2002 r. nr 9, poz. 84 ze zm.; dalej uopl).
Targowiskiem - zgodnie z ustawą - są wszelkie miejsca, w których jest prowadzona sprzedaż, z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub częściach budynków. Jako targowisko traktowane są także hale używane do targów, aukcji i wystaw oraz tzw. targowiska pod dachem.
Art. 16 uopl zwalnia z opłaty targowej osoby i jednostki dokonujące sprzedaży na targowiskach, jeżeli są one podatnikami podatku od nieruchomości w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta