Nie geny czynią człowiekiem
Udowodnili to naukowcy amerykańscy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu w Chicago. Wyniki ich badań ukazały się w najnowszym numerze czasopisma "Nature".
Genetycy od dawna zastanawiali się, dlaczego szympansy i ludzie różnią się tylko jednym procentem zapisu genetycznego. Przecież gatunki te dzieli tak wiele, zarówno pod względem zachowania, jak i budowy organizmu. W roku 1975 badacze amerykańscy Alan Wilson i Mary-Claire King zaproponowali pewne rozwiązanie tej zagadki. Zasugerowali, że wprawdzie zapis genetyczny jest u szympansów i ludzi bardzo zbliżony, ale zmienił się sposób, w jaki treść zapisu przekłada się na funkcjonowanie organizmu. Innymi słowy: geny pozostały w większości te same, ale zmienił się proces odczytywania zakodowanej w nich informacji - czyli tzw. ekspresja genów.
Teraz ta 30-letnia hipoteza została udowodniona.
Stabilne od milionów latYoav Gilad z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta