Arsenał minionych wieków
Późne średniowiecze, a więc czasy bitwy pod Grunwaldem, stanowi szczytowy okres rozwoju bojowego uzbrojenia ochronnego. Jest to epoka pancerza płytowego. Wykształcił się z tzw. płat, służących do ochrony tułowia, o kształcie kamizelki zbudowanej z poziomo bądź pionowo ułożonych płytek (folg) żelaznych, przytwierdzonych do skórzanego podkładu. Pancerz taki kryty był wierzchnią tuniką z materiału lub skórzaną, a zakładało się go przez głowę, jak poncho.
Pełna zbroja płytowa składała się z kirysu (napierśnik i naplecznik łączony zawiasami i zapinany klamerkami) oraz ochron kończyn. Ręce chronił tzw. na ręczak składający się z: naramiennika, pachy, nałokciny i zarękawia. Odstępy pomiędzy poszczególnymi elementami zasłaniano tarczkami i skrzydełkami.
Wszystkie części łączono zawiasami. Na dłonie rycerz zakładał żelazne rękawice (rękawicę taką znaleziono np. podczas badań archeologicznychna grunwaldzkim pobojowisku). Osłona nóg składała się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta