Orzecznicza konieczność czy sędziowski kaprys
Stosowny przepis kodeksu postępowania karnego pozwala Sądowi Najwyższemu na oddalenie jako bezzasadnej kasacji na posiedzeniu bez sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Trybunał Konstytucyjny (Trybunał) w wyroku z 16 stycznia 2006 r. (SK 30/05) uznał, że tej treści przepis narusza m.in. art. 45 ust. 1 konstytucji (prawo do sądu).
Otwartość i kreatywnośćTen wyrok jest istotny nie tylko dlatego, że podkreśla wagę konstytucyjnego prawa do sądu. Równie ważny jest jego aspekt proceduralny, tj. uznanie dopuszczalności udziału w postępowaniu przed Trybunałem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (Fundacja) w charakterze amicus curiae (przyjaciela sądu) na podstawie art. 19 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przepis ten zobowiązuje do wszechstronnego badania istotnych okoliczności w celu wyjaśnienia sprawy.Oznacza to, że Trybunał podkreślił wagę dialogu, jawności i komunikacji społecznej w rozstrzyganiu sporów konstytucyjnych. Udział Fundacji pozwala na bardziej wszechstronną ocenę rozstrzyganego zagadnienia, zwiększa społeczną akceptację rozstrzygnięć oraz społeczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta