Świadectwo zbrodni będzie ujawnione
Taką zapowiedź złożyła przebywająca we wtorek w Waszyngtonie niemiecka minister sprawiedliwości Brigitte Zypries. Jej zdaniem z otwarciem akt nie należy czekać do formalnego zaaprobowania tej decyzji przez jedenaście państw, w tym Polskę, sprawujących kuratelę nad archiwum. Tym samym w najbliższym czasie światło dzienne ujrzy ponad trzydzieści milionów dokumentów gromadzonych przez władze nazistowskie na temat swych ofiar: więźniów obozów koncentracyjnych, robotników przymusowych, osób deportowanych i uprowadzonych.
- Przekonanie Niemców do tego kroku jest wielkim osiągnięciem - przyznała samokrytycznie na konferencji prasowej w Waszyngtonie Brigitte Zypries. Udostępnienia akt domagały się od dwudziestu lat Stany Zjednoczone, grożąc konsekwencjami natury dyplomatycznej. Niemcy oraz Włochy broniły się jednak skutecznie, udowadniając, że tzw. karty osobowe więźniów zawierają wiele informacji objętych ochroną danych osobowych. Takich jak adnotacje o uprzedniej karalności ofiar, ich preferencjach seksualnych, stanie zdrowia oraz przynależności rasowej i etnicznej. Jednak jak przyznała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta