Wspólnicy mają prawo do kosztów
Przepisy są niejednoznaczne, ale wiele argumentów przemawia za uznaniem, że podatek należy się od czystego dochodu, a nie od przychodu.
W artykule Przemysława Wojtasika o zwrocie wkładów wspólnikom spółki kapitałowej (DF z 23 marca 2006 r.) czytamy: "Zwrócony wspólnikom majątek likwidowanej spółki z o.o. albo akcyjnej trzeba opodatkować w całości. Uzyskanego przychodu nie pomniejszamy bowiem o koszty, a zwolnienie podatkowe dotyczy tylko wkładów wycofanych ze spółki osobowej". Taki wniosek płynie z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). W efekcie otrzymując majątek w związku z likwidacją takich spółek, "fiskusowi zapłacimy nawet wtedy, gdy dostaliśmy mniej, niż włożyliśmy".
Oczywiście niezbędna jest pilna nowelizacja updof w tym zakresie, po to, aby jednolicie traktowano osoby fizyczne będące wspólnikami w spółkach osobowych i kapitałowych. Obie te grupy powinny mieć zapisane prawo do kosztów uzyskania przychodów albo (dające podobny skutek) zwolnienie lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta