Cel jak najbardziej słuszny, środki źle dobrane
Dotychczasowe przepisy albo są anachroniczne, albo nie spełniają już swoich zadań. Przekonują o tym choćby praktycznie niekontrolowany w ostatnich latach napływ do sądów nie zawsze odpowiednio wykwalifikowanych ekspertów oraz głośne, choć na szczęście jednostkowe, przykłady ich niekompetencji lub nierzetelności. Od dawna na potrzebę kompleksowej zmiany przepisów w tym zakresie wskazywało samo środowisko biegłych oraz reprezentujące je Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne.
Właśnie pojawiły się dwa projekty ustaw o biegłych: poselski oraz powstały w Ministerstwie Sprawiedliwości. Oba zmierzają do centralizacji funkcjonowania i zarządzania instytucją biegłych, bo ma to zapewnić lepszy ich dobór i efektywniejsze korzystanie z opinii biegłych. Sugerowane w nich drogi i środki dojścia do celu są jednak zróżnicowane.
Skrajna koncepcjaProjekt ministerialny jest koncepcją tak skrajną, że środowisko trafnie nazwało go ustawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta