Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krwawy Wielki Czwartek

20 maja 2006 | Polski oręż | LC
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Krwawy Wielki Czwartek Zima i przedwiośnie 1794 roku w Warszawie były gorące. Konspiracja rozkręcała się, ale w początkach marca Rosjanie aresztowali wielu jej członków. Do Warszawy wiadomość o zwycięstwie pod Racławicami dotarła 9 kwietnia. W mieście zagotowało się. Jan Piotr Norblin „Walki na ulicy Miodowej”, 8 kwietnia 1794 r. (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO Jan Piotr Norblin „Wieszanie portretów zdrajców” (c) MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE Medalion z podobizną Jana Kilińskiego (c) MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Błyskawicznie powstała nowa organizacja konspiracyjna. Rosyjski ambasador zdawał sobie sprawę z grozy sytuacji. Postanowił zdobyć arsenał, którego pilnowało polskie wojsko, i rozprawić się z ludnością. Akcja miała być przeprowadzona w Wielką Sobotę, 19 kwietnia.

O rosyjskich planach pacyfikacji Warszawy dowiedział się znany warszawski szewc Jan Kiliński, członek konspiracji, i powiadomił o tym swoich kompanów. Zapadło postanowienie: insurekcja o świcie w Wielki Czwartek, 17 kwietnia.

Koszary wojsk polskich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3843

Spis treści
Zamów abonament