Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Historia z podręcznika medycyny

20 maja 2006 | Plus Minus | JT

DEBATA TISCHNEROWSKA Historia z podręcznika medycyny Definicja pojęcia "prawda historyczna" nie nastręcza, zdawałoby się, większych trudności. Zdaniem lwiej części badaczy jest to obraz przeszłości zgodny ze świadectwem źródeł historycznych.

Już tu jednak rodzą się zasadnicze wątpliwości, skoro - po pierwsze - znaczna część tych źródeł uległa, zwłaszcza w Polsce, zniszczeniu bądź też została rozproszona po obcych archiwach. I któż może zaręczyć, iż pewnego dnia nie natkniemy się na szczegółowy opis okoliczności śmierci Stanisława ze Szczepanowa, który pozwoli na postawienie znaku zapytania przy określeniu "święty". Po drugie, większość źródeł dotyczących dziejów najnowszych pozostaje niedostępna; wystarczy przypomnieć materiały na temat okoliczności zagadkowej śmierci gen. Władysława Sikorskiego, utajnione przez Anglików na dalsze pół wieku. Po trzecie, krążą falsyfikaty, znajdujące wielu łatwowiernych czytelników. Pomińmy już cieszące się światowym rozgłosem "Protokoły Mędrców Syjonu", ale nie tylko w Polsce tworzono, zwłaszcza w XIX stuleciu, fałszywe relacje, którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3843

Spis treści
Zamów abonament