Rzeczy ostateczne
Leszek Kołakowski był jednym z bohaterów mojej młodości - i jest nim do dzisiaj; młodość zniknęła, admiracja pozostała. Dlatego też z przyjemnością przyjąłem zaproszenie do debaty, w której uczestniczy, chociaż od dawna już straciłem kontakt ze światem akademickiej filozofii i nieczęsto, a jeżeli to z rozbawieniem, myślę o mojej pracy magisterskiej (z filozofii właśnie), napisanej u profesora Leszczyńskiego, ongiś zaprzyjaźnionego z Witkacym. Miała ona mocno narcystyczny tytuł: "O doświadczeniu własnego ciała".
Temat naszej rozmowy - prawda - jest czymś niezmiernie intrygującym. Pisarze, poeci również stawiają sobie pytanie o prawdę. Czynią to w sposób mniej techniczny, mniej sformalizowany niż uniwersyteccy filozofowie, ale przecież nie mogą nie wiedzieć, jak wielkie znaczenie ma odpowiedź na to pytanie, obojętne, czy widziane w kontekście czysto intelektualnym (na przykład w sporze z postmodernizmem), czy też lokalnym, historycznym.
Czy ktoś jeszcze pamięta nouveau roman, krótkotrwały fenomen literatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta