Samowola budowlana czy także urzędnicza
Przykre niespodzianki czekają osoby, które złożyły już w urzędach skarbowych wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane. Nawet gdy zrobiły to zgodnie z ustawą o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (DzU z 2005 r. nr 177, poz. 1468). Urzędy skarbowe, o czym pisaliśmy w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Rz" w artykule " Wnioski remontowe na cenzurowanym", chcą za wszelką cenę ograniczyć wypłacane kwoty. Z tego się wziął pomysł sprawdzania, czy przeprowadzony remont był legalny, tzn., czy starostwo powiatowe zostało o nim wcześniej powiadomione, jak tego wymaga prawo budowlane. Zgłaszane powinny więc być wszystkie poważniejsze prace remontowe, np. wymiana okien, nowa instalacja wodociągowa, kanalizacyjna czy elektryczna. Nie trzeba zgłaszać malowania, bo ono nie jest remontem (czyli przywróceniem stanu pierwotnego), lecz bieżącą konserwacją.
Warto o tym pamiętać, bo niewiedza jest kosztowna. Remontując dom lub mieszkanie bez wcześniejszego zgłoszenia w starostwie powiatowym, narażamy się na karę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta