W poszukiwaniu energetycznego bezpieczeństwa
Kraje ósemki słusznie uznały wzajemną energetyczną zależność za kluczową kwestię gospodarczą. Teraz pora na skoncentrowane, wielostronne zaangażowanie w tej materii.
Wiemy z doświadczenia, że przejrzystość i stabilność cen leży w interesie wszystkich. Dążenie do zachowania tych podstawowych warunków, przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju globalnych rynków, ma zasadnicze znaczenie dla poprawy ogólnych perspektyw wzrostu światowej gospodarki. Gdy na początku tego roku Rosja usiłowała podnieść czterokrotnie cenę gazu eksportowanego na Ukrainę, utrzymywała, że domaga się po prostu cen rynkowych. Ten pozornie racjonalny argument przez krótki czas przemawiał do niektórych polityków i inwestorów, nie do końca zorientowanych w sytuacji.
Powiedzmy jasno: nikt nie kwestionował zasadności wyważonej i stopniowo wprowadzanej zmiany cen. Przeciwnie, na Ukrainie wręcz wskazane są korekty wewnętrznych cen. Jednak - na nieszczęście sąsiadów Rosji - to nie rynek decyduje o tym, jakie stawki płacą za gaz lub za transport. Decyduje o tym Gazprom i jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta