KTO PROWADZI POSTĘPOWANIE UPADŁOŚCIOWE
Postępowanie upadłościowe prowadzą dwa organy: sąd i sędzia komisarz. Zasada jest taka, że do sądu należą czynności wskazane wprost w ustawie z 2003 r. Sąd upadłościowy orzeka w składzie jednego sędziego zawodowego, a tylko w przedmiocie wynagrodzenia i zwrotu wydatków syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy oraz w razie rozpoznawania zażalenia na postanowienie sędziego komisarza jego skład tworzy trzech sędziów zawodowych.
Do sądu należy decyzja w następujących kwestiach: > ogłoszenia upadłości, > uchylenia zarządu własnego upadłego, > połączenia do wspólnego prowadzenia postępowania np. wobec wszystkich wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, > zmiany sposobu prowadzenia postępowania (z upadłości likwidacyjnej na upadłość z możliwością zawarcia układu i na odwrót), > wynagrodzenia syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy, > zatwierdzenia układu, > wydania postanowienia o wykonaniu układu, o jego zmianie i uchyleniu, > umorzenia, zakończenia, a także uchylenia postępowania upadłościowego, > umorzenia w całości lub części niespłaconych w wyniku postępowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta