Przelewy pieniędzy mogą być tańsze
Te rozliczenia obejmują m.in. standardowe przelewy transgraniczne w euro, czyli przekazanie pieniędzy od zleceniodawcy, który ma rachunek w polskim banku, do ich odbiorcy, posiadającego taki rachunek w innym kraju UE. W ten sposób płaci się np. czesne za naukę za granicą, czynsz za wynajem domu na wakacje, czy też reguluje fakturę wystawioną przez kontrahenta.
Dla banków działających w Polsce podstawowymi aktami prawnymi normującymi zasady tego typu rozliczeń są: rozporządzenie 2560/2001/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie płatności transgranicznych w euro oraz artykuł 63g prawa bankowego (jest on odzwierciedleniem dyrektywy 97/5/WE).
Podstawowym celem wspomnianego rozporządzenia jest zrównanie opłat za realizację takich przelewów w obrocie krajowym i zagranicznym w euro, takich, których kwota nie przekracza 50 tysięcy euro. Innymi słowy, opłaty, jakie bank pobiera za realizację przelewu transgranicznego w euro i takiego samego przelewu dla odbiorcy krajowego, powinny być takiej samej wysokości. Nie muszą się one jednak pokrywać z opłatami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta