Zgromadzenie i rada, czyli wierzyciele zorganizowani
Wierzycielem jest - według przepisów ustawy z 2003 r. - każdy, kto ma prawo do spłacenia jego należności z masy upadłości, choćby należność ta nie wymagała zgłoszenia.
Choć pozycja poszczególnych wierzycieli, gdy chodzi o szanse odzyskania tego, co jest im winien upadły, jest bardzo zróżnicowana, ustawodawca chce ich widzieć jako pewną zbiorowość. Dał temu wyraz, wprowadzając do ustawy o postępowaniu upadłościowym i naprawczym dwa ich organy: zgromadzenie wierzycieli i radę wierzycieli. Uczestnictwo w tych organach to prawo wierzyciela, a nie jego obowiązek. Jednakże ze względu na wymaganie określonego kworum brak zainteresowania zgromadzeniem może zablokować zawarcie układu.
Aktywny udział w zgromadzeniu i radzie to niejednokrotnie najpewniejszy sposób na dopilnowanie także swego indywidualnego interesu.
Z głosem decydującymZgromadzenie wierzycieli może być zwołane już na wstępnym etapie procedury upadłościowej, jeśli są widoki na zawarcie układu z dłużnikiem. Nie zwołuje się wstępnego zgromadzenia, jeśli jest oczywiste, że postępowanie może się zakończyć wyłącznie likwidacją majątku upadłego.
Jeśli upadłość została już ogłoszona, sędzia komisarz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta