Wykonawca może walczyć o swoje prawa
Nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych wprowadziła wiele zmian w sposobie korzystania ze środków ochrony prawnej przez wykonawców. Rząd i ustawodawca doszli bowiem do wniosku, że wcześniejsze przepisy pozwalały na przeciąganie procedur przetargowych. Z tego też względu zmieniono nie tylko terminy, ale i samą filozofię wnoszenia protestów oraz odwołań. Podstawowym założeniem jest ich koncentracja, co ma skrócić czas rozstrzygania sporów.
Nowe przepisy stosowane są przy wszystkich postępowaniach wszczętych od 25 maja, czyli od dnia, kiedy weszła w życie znowelizowana ustawa (DzU nr 59, poz. 551; Uwaga! w DzU nr 106, poz. 719 opublikowano sprostowanie błędu w tej nowelizacji).
Przy poprzedniej ustawie toczył się spór, czy protest musi zostać przekazany na piśmie, czy też wykonawcy mogą go przesłać faksem i później potwierdzać listownie. Ostatecznie w orzecznictwie arbitrów ugruntował się pogląd, że faks jest dopuszczalny i decyduje data jego przesłania.
Ta wykładania straciła jednak na aktualności po wejściu w życie zmienionej ustawy. Ta bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta