Czy właściciel może naliczyć sobie dietę
Nie jest to podróż służbowa, o której mówi kodeks pracy. Nie wyda bowiem samemu sobie polecenia służbowego. Ale na potrzeby przepisów podatkowych przyjmuje się, że właściciel firmy może taką podróż odbyć i rozliczyć jej koszty na podobnych zasadach jak pracownicy. Oczywiście nie wypłaca sobie diety (i nie zastanawia się nad jej opodatkowaniem), lecz może jej wartość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Tylko do wysokości limituDieta może być kosztem tylko do określonej wysokości. W przypadku podróży służbowej w kraju - do 22 zł za dobę, za granicą - w zależności od państwa docelowego.
Diet nie trzeba dokumentować fakturami ani rachunkami. Trzeba je natomiast wykazać w dowodzie wewnętrznym, zwanym rozliczeniem podróży służbowej (mówi o tym rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów).
Nie zaliczymy do kosztów faktycznych wydatków na wyżywienie.
Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 10 czerwca 1999 r. (sygn. I SA/Kr 688/98): "W świetle obowiązujących przepisów updof brak podstaw do uznania za koszt uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta