Jak rozliczyć wyjazdy współpracowników
Nie jest to wprawdzie podróż służbowa (gdyż nie wiąże się z wykonaniem polecenia służbowego), ale także może otrzymać zwrot poniesionych wydatków. W najbardziej optymalnym wariancie zaliczymy je do kosztów, a podróżujący nie zapłaci od nich podatku.
Kiedy do kosztówWydatki związane ze służbowym wyjazdem mogą być kosztem podatkowym, jeśli wykażemy, że podróż miała związek z naszą działalnością. Ten warunek dotyczy wszystkich przypadków - niezależnie od tego, czy zwracamy koszty wyjazdu zleceniobiorcy, członkowi rodziny czy prezesowi zarządu. Nie ma tu ograniczeń kwotowych (oprócz wydatków na samochód osobowy, o czym dalej). Trzeba jednak pamiętać o udokumentowaniu związku wydatków z działalnością i ustaleniu szczegółowych zasad ich zwrotu.
Pamiętaj o dokładnej umowieJeżeli więc zwracamy koszty wyjazdu zleceniobiorcom (bądź osobom wykonującym umowę o dzieło), to zasady rozliczenia musimy dokładnie określić w umowie.
Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 26 października 2005 r. (sygn. III SA/Wa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta